Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
 
  Strona główna LinkiKwiecień 14 2021 04:27:21 
 
O nas
Geneza
Kontakt
Statut
Protokoły z zarządu
Współpracujemy
Eksperci
Działalność
KDS
Rewitalizacja
Natura 2000
Interwencje
Potesty
Klub biegacza
Wokół łąk
Aktualności
Co w trawie piszczy....
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria
Rewitalizacja Parku KulturyPan Edward Porębski
Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII w Nowej Hucie


W ramach różnych programów rewitalizacyjnych dzielnicy Nowa Huta przewiduje się przebudowę terenów na północ od użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie. Nasze Stowarzyszenie zostało powołane przez mieszkańców okolicznych osiedli właśnie w celu zdefiniowania funkcji tego terenu po przebudowie.
Stowarzyszenie sformułowało ideę stworzenia na tym terenie zespołu urbanistycznego określanego jako Strefa Rekreacji i Sportu. Strefę tą chcemy zlokalizować pomiędzy Al. Jana Pawła II a rzeką Wisłą oraz Czyżynami a Mogiłą. Na osi tej Alei mieszka około 50 000 ludzi a teren ten jest dla nich naturalnym zapleczem rekreacyjnym. Za stworzeniem tej Strefy przemawiają również walory przyrodnicze, które mają znaczenie dla zachowanie zagrożonych gatunków.
Dla mieszkańców dzielnic mieszkających bardziej na północ od Al. Jana Pawła II należy podobne strefy rekreacyjne zorganizować wzdłuż rzeki Dłubni i na terenach fortów.
Jednym z elementów Strefy powinna być ścieżka biegową dookoła Łąk Nowohuckich, którą należy tu zlokalizować jako jeden z głównych obiektów urbanistycznych.
Sprawa jest pilna. Prawne umocowanie ścieżki biegowej w tym terenie odpowiednio wcześniej spowodowałoby, że przy budowie ulicy ks. bpa Fr. Padniewskiego, na jej poboczu, zostałby wykonany kolejny odcinek trasy pieszej od wału wiślanego do Parku Kultury. Technicznie wystarczyłoby tylko wyrównać pobocze tej ulicy i wysypać go tłuczniem. Obecnie spacerowicze i biegacze na tym odcinku muszą wchodzić na drogą samochodową.
Rewitalizacja jest wyjątkową okazją do wykonania pełnej ścieżki biegowej dookoła Łąk Nowohuckich o dobrych parametrach. Wszystkie dotychczasowe ścieżki biegowe w Krakowie są wytyczone na istniejących już chodnikach i nie spełniają żadnych kryteriów dobrej ścieżki. Dla przykładu ścieżka dookoła Zalewu Dłubni jest mało atrakcyjna widokowo, kręta i krótka. Twarda nawierzchnia niszczy stawy biegaczom, którzy biegają pomiędzy spacerującymi emerytami, matkami z dziećmi, rolkarzami i rowerzystami, wymykając się obszczekującym ich psom.
Brakujący odcinek pełnej ścieżki biegowa dookoła Łąk należy poprowadzić górą skarpy od ulicy ks. bpa F. Padniewskiego w stronę Szpitala Żeromskiego na zapleczach NCK-u oraz os. Centrum E. Takie poprowadzenie ścieżki będzie wymagało wykonania trochę robót ziemnych ale osiągnie się efekt pełnego zintegrowania z Łąkami i uniknie konfliktu biegaczy z ruchem osiedlowym.
Łąki Nowohuckie jako użytek ekologiczny mają szansę przetrwać tylko wtedy gdy tereny od strony osiedli mieszkaniowych zostaną tak urządzone by przejąć i zatrzymać ludzi poszukujących w tej okolicy miejsca do gier i zabaw. Inaczej wtargną oni na Łąki i teren ten jako miejsce przetrwania gatunków nie spełni swej roli. Każdy teren przebudowywany w pobliżu Łąk powinien być funkcjonalnie kompatybilny z Łąkami.
Nie mogą być one urządzane w oderwaniu od funkcji Łąk, i to Łąki powinny być dominantą w planach rewitalizacji tych terenów. Łąki są najbardziej wartościowym obiektem przyrodniczym w tym terenie. Oznacza to, że bliska już przebudowa Parku Kultury musi być podporządkowana tej zasadzie. W projekcie tym należy przede wszystkim zoptymalizować granice użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie. Należy je dostosować do ukształtowanie terenu i poprowadzić po grani skarpy. Tak poprowadzona granica będzie widoczna i naturalna.
Sądzimy też, że przy okazji rekonstrukcji Parku Kultury można urządzić wybieg dla psów w południowym narożniku tego terenu pomiędzy skarpą i ulicą ks. bpa F. Padniewskiego. Wejście na ten teren należałoby usytuować od strony tej ulicy. Teren dla psów można wyizolować ogrodzeniem i nasadzeniami. Natomiast sam Park Kultury powinien być miejscem spotkań kulturalnych, zabaw sportowych i spacerów. Zwolennikom aktywnych zabaw w terenie można wydzielić i przygotować przestrzeń na pośredniej półce terenowej pomiędzy poziomem Łąk a poziomem Parku Kultury.
W sprawie zagospodarowania zaplecza NCK-u wypowiemy się bardziej szczegółowo w aktualnie przygotowywanej wizualizacji koncepcji zagospodarowania trawnika pomiędzy os. Centrum E a NCK-m zwanego Łączką. Ogólnie mówiąc powinien być tu usytuowany niewielki ogród wodny z basenem w lecie i lodowiskiem w zimie. i lodowisko w zimie. Obydwie te funkcje uczynią ten teren pełnowartościowym i niezwykle atrakcyjnym. Natomiast fasadowa strona NCK-u jest oczywiście naturalnym miejscem dla kultury na świeżym powietrzu. Tym razem ścieżka biegowa powinna być pełnowartościowa. Powinna, jak obecnie na wale wiślanym, posiadać pas nawierzchni z tłucznia dla spacerowiczów, biegaczy i chodziarzy Nordic Walking oraz dodatkowo pas trawiasty dla biegaczy z wrażliwymi na przeciążenia stawami. Zimą należy przewidzieć trasę biegową dla narciarzy. Z ideą ścieżki biegowej wiąże się zagospodarowanie Łączki. Wizualizacja zagospodarowania będzie gotowa w czerwcu 2010 r. Wtedy też przedstawimy ją społeczeństwu. Według niej należy Łączkę urządzić jako miejsce zabaw rodzinnych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą w postaci czystej żywej trawy. Łączka powinna zachować całość by mogła, stanowić przestrzeń dla zbiorowych zabaw i wypoczynku w atmosferze sielanki. Taka jest wola mieszkańców os. Centrum E, która wynika z ankiety dokonanej przez nasze Stowarzyszenie jeszcze w 2006 roku.
Nasza koncepcja zagospodarowania Łączki zbieżna jest też z wynikiem konkursu koncepcji zagospodarowania jej zorganizowanym przez Małopolski Instytut Kultury w roku 2008.Wynik debaty społecznej w ramach tego konkursu jest następujący: Trawnik ten zdaniem respondentów powinien być widokowy, dostępny i harmonijny.
Również wyniki badań nad poznaniem „wyobrażeń przestrzeni mieszkańców Nowej Huty” dr Karola Janasa z Zakładu Rozwoju Regionalnego, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w pracy pt. „Tożsamość Nowej Huty - geografia mentalna miasta (post)socjalistycznego” między innymi potwierdzają, że jej mieszkańcy najbardziej cenią przyrodę
i zielone przestrzenie.
Panie Przewodniczący.
Jest Pan członkiem Zespołu Monitorującego realizację projektów kompensacyjnych, w ramach których będzie wkrótce opracowany projekt zagospodarowania Parku Kultury. Nasze stanowisko w sprawie Strefy Rekreacji i Sportu proszę traktować jako rezultat debaty społecznej.
Oczekujemy, że będzie Pan je reprezentował jako stanowisko lokalnego społeczeństwa. Sądzimy, że jednak najlepszym rozwiązaniem byłby współudział naszych przedstawicieli w spotkaniach uzgadniających i monitorujących realizację projektów kompensacyjnych z odpowiednimi urzędami, które mają się odbyć w najbliższym czasie. Oczekujemy od Pana odpowiedzi w tej sprawie.
Halina Ordys-Skibińska, prezes Stowarzyszenia Łąki Nowohuckie 14.01.2010 r.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Kto Pani/Pana zdaniem jest odpowiedzialny za stan środowiska naturalnego?

mieszkańcy;

rada gminy;

zakłady przemysłowe;

władze państwa;

firmy zajmujące się oczyszczaniem;

nie mam zdania;

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Aby przetrwała przyroda a ludzie mogli ją odwiedzać
27877 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by:

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie